а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сантрач

Вид збор: Именка, машки род
1. вид скара
Англиски: grill Албански: lloj skare, grilli
2. карирано платно
Албански: pëlhurë me vija
3. ограда, рамка
Англиски: fence Албански: gardh, kornizë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи