а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сантиметар

мн. сантиметри
Вид збор: Именка, машки род
1. Стотен дел од метар.
Англиски: centimeter Албански: centimetër
Употреба: Физика
Примери:
Реката е во благо опаѓање и водостојот е за пет сантиметри помал во однос на синоќа.
2. Предмет што служи за мерење должина.
Англиски: ruler Албански: centimetër, matës
FlexiMac
 менување на македонски глаголи