а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санким

Вид збор: Прилог
божем, како да, небаре
Англиски: as if Турски: sanki
Употреба: Разговорно
Примери:
Санким мед му течеше од устата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи