а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санка

мн. санки
Вид збор: Именка, женски род
Направа за лизгање; количка за пренесување товар по мраз и снег.
Англиски: sled Албански: sajë
Примери:
Детски санки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи