а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сандак

мн. сандаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2084
1. Дрвен или метален ковчег за чување продукти, облека, стоки).
Англиски: box Турски: sandık Албански: sandëk
Примери:
Извади облека од сандакот.
(разг.) Му го турна сандакот.
2. мерка
Англиски: case Турски: sandık Албански: masë
Примери:
Еден сандак брашно.
Три сандака шеќер.
3. мртовечки ковчег
Англиски: coffin Турски: sandık Албански: arkivol
Примери:
мртовечки сандак
Го положија во убав сандак.
4. На кола - делот од штици.
Англиски: chassis Турски: sandık
5. Метален дел од пушка.