а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самјак

мн. самјаци
Вид збор: Именка, машки род
Машко, полово дораснато животно што живее само.
Англиски: loner
Употреба: Зоологија
Примери:
Елен самјак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи