а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самува

самуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Живее сам, одделено; далеку од луѓе и блиски.
Англиски: live alone
Примери:
На млади години скиташе по светот, а сега самува заборавен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи