а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

само

Вид збор: Честичка
единствено, исклучиво
Англиски: only Албански: vetëm
Примери:
Само во учењето му е спасот.
Тоа само ти можеш да го сториш.
Сѐ беше темно, само една ѕвезда светкаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи