а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

само

Вид збор: Сврзник
но, туку, меѓутоа
Англиски: but
Примери:
Речи му, само гледај да не го налутиш.
Учи, само не може да научи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи