а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

само

Вид збор: Префикс
Прв составен дел на многу сложенки со значење: насоченост на дејството - самоанализа; извршување на дејството - самоуправување.
Англиски: auto
FlexiMac
 менување на македонски глаголи