а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самољубје

самољубјето
Вид збор: Именка, среден род
Високо мислење за сопствените способности и ревнив однос кон мислењето на другите.
Англиски: self-esteem
Примери:
Му го повреди самољубјето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи