а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самочувство

мн. самочувства
Вид збор: Именка, среден род
Чувство што се јавува само од себе, од сопствената физичка состојба и од своето душевно расположение.
Англиски: self-esteem
Примери:
Споменикот го крева самочувството на понижените граѓани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи