а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоцел

Вид збор: Именка, женски род
Нешто што се јавува како цел за себе, а не како средство за постигање нешто друго.
Англиски: end in itself
FlexiMac
 менување на македонски глаголи