а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самохран

самохраниот
Вид збор: Придавка
Што е сам, без никого и сам се грижи за себе.
Англиски: sole earner
Употреба: Економија
Примери:
самохран родител
Изрази
Самохрана мајка - макја што сама се грижи за издржување на себеси и на своите малолетни деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи