а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самохипнотизира

(се) самохипнотизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, извршува хипноза над себе.
Англиски: autohypnose
Примери:
Откако се самохипнотизира циркузантот, стоеше во транс со часови тренирајќи пред огледалото.
Обземен од мислата за неа, тој успева да се самохипнотизира за да се врати назад во времето кога ја сретна.
Изведенки
самохипнотизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи