а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самофинансира

(се) самофинансираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се финансира самиот себе.
Англиски: self-finance
Употреба: Економија
Примери:
Се самофинансираше за време на студирањето.
Изведенки
самофинансирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи