а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самофалбен

самофалбениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на самофалба.
Примери:
Ова не го кажувам поради некаков самофалбен национализам, туку поради основните човекои права.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи