а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самофалба

мн. самофалби
Вид збор: Именка, женски род
фалба на себеси
Англиски: self-praise
Примери:
празни самофалби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи