а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самофалбаџија

мн. самофалбаџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се фали самиот себеси.
Англиски: self-praiser
Примери:
Немам сретнато поголем самофалбаџија од него.
Изведенки
1. самофалбаџика ж.
мн. самофалбаџики
2. самофалбаџиски прид.
самофалбаџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи