а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоуправува

(се) самоуправуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се управува сам, без туѓо мешање.
Примери:
Секоја локална заедница ќе се самоуправува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи