а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоуправување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. (се) самоуправува
Англиски: self-administration Албански: vetëqeverisje
Употреба: Историја
Примери:
Работничко самоуправување.
2. Општествено уредување во СФРЈ како облик на остварување на социјалистичко општество, засновано на власта на работните луѓе кои управуваат преку своите избрани делегати во самоуправните органи на работните организации, и во претставничките тела на општествено-политичките заедници.
Англиски: self-rule Албански: vetëqeverisje
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи