а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоуништи

(се) самоуништат
Вид збор: Глагол, свршен
Уништи себеси.
Англиски: self-destroy
Примери:
Северна Кореја ќе се самоуништи ако изврши нуклеарен напад.
Карл Маркс беше кажал дека капитализмот ќе се самоуништи.
Изведенки
самоуништува несв.
(се) самоуништуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи