а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоук

мн. самоуци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што научил нешто сам, без раководител и туѓа помош.
Англиски: autodidact
Примери:
Во селото немаше училиште и сите сме самоуци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи