а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоувид

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Увид во сопствената личност, во сопствениот идентитет.
Англиски: self-awareness
Примери:
Последниот столб во идентификацискиот самоувид на Македонците е словенството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи