а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоуверен

самоуверени
Вид збор: Придавка
1. Кој е уверен во себеси, во своите сили и способности.
Англиски: self-confident
Примери:
Самоуверени ученици.
2. Кој изразува увереност во себе, кој сведочи за неа.
Англиски: self-confident
Примери:
Самоуверено држење.
Со самоуверен тон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи