а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоубиство

мн. самоубиства
Вид збор: Именка, среден род
1. Намерно одземање на својот живот.
Англиски: suicide Албански: vetëvrasje
Примери:
Го заврши животот со самоубиство.
Обид за самоубиство.
2. Уништување на самиот себе, сопствена пропаст.
Англиски: suicide Албански: vetëvrasje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој чекор е рамен на политичко самоубиство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи