а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоубиствен

самоубиствени
Вид збор: Придавка
Кој има карактер на самоубиство, опасен за самиот себеси.
Англиски: suicidal
Примери:
самоубиствени бомбашки напади
самоубиствено решение
самоубиствена мисла
Изведенки
самоубиствено прил.
Пример: Самоубиствено чекори напред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи