а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоток

мн. самотоци
Вид збор: Именка, машки род
Вино што ќе се исцеди од грозјето пред ферментацијата.
Албански: verë e ëmbël
Употреба: Гастрономија
Примери:
бел самоток
FlexiMac
 менување на македонски глаголи