а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоти

Вид збор: Честичка
На почеток на реченица за да се искаже неодобрување на нечија постапка, со значење „сѐ туку“.
Примери:
Самоти седи и ништо не прави.
Самоти ломоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи