а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоти

Вид збор: Прилог
За потсилување на предлогот во состави со значење на близина, многу блиску по место или време: веднаш до, сосема до, токму на.
Примери:
Се судриле на самоти раскрсница.
Ја дотера колата до самоти порта.
Се родила на самоти Велигден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи