а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самотен

самотни
Вид збор: Придавка
1. Кој живее сам, одделен од луѓето.
Англиски: lonely
Примери:
Самотен човек.
Живееше самотна во старата куќичка.
2. Кој се наоѓа некаде сам; оддалечен од населени места, осамен; тих.
Англиски: lonely
Примери:
Самотен даб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи