а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самотвор

самотворна
Вид збор: Придавка
Кој е создаден сам од себе, независно од надворешни дејства.
Англиски: self created
Примери:
(нар. поез.) Двори самотвори.
Изведенки
самотворен прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи