а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самостоен

самостојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3071
1. Што не е потчинет или зависен од некого или нешто.
Англиски: independent Албански: i pavarur
Употреба: Политика
Примери:
самостојна држава
2. Кој е способен да дејствува сам, без туѓа помош или раководство.
Англиски: self-employed Албански: i pavarur
Употреба: Економија
Примери:
самостоен занаетчија
самостојни работници
3. Што се извршува со свои сили или по своја иницијатива.
Англиски: independent Албански: i pavarur
Примери:
самостојна работа
4. Што е слободен од туѓо влијание или помош.
Англиски: independent Албански: i pavarur
Примери:
Самостоен поглед на работите.