а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саморекламира

(се) саморекламираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се рекламира самиот себеси.
Примери:
Нивната организација се саморекламира во секоја пригода.
Изведенки
саморекламирање ср.
мн. саморекламирања
Пример: Крајно време е тие наместо паради за саморекламирање да покажат вистинска волја за соживот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи