а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопроколнат

самопроколнатиот
Вид збор: Придавка
Што се проколнал самиот себе.
Англиски: self-cursed
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Самопроколнат свет на лажна величина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи