а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрогласи

(се) самопрогласат
Вид збор: Глагол, свршен
Се прогласи самиот себеси за нешто, без почитување на посебно утврдената постапка за тоа.
Англиски: self-declare
Примери:
Се самопрогласи за победник.
Изведенки
1. самопрогласува несв.
(се) самопрогласуваат
2. самопрогласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи