а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрогласен

самопрогласени
Вид збор: Придавка
Што се прогласил самиот себе.
Англиски: self-declared
Примери:
самопрогласени свети крави
самопрогласен диктатор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи