а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопридонес

мн. самопридонеси
Вид збор: Именка, машки род
Договорен личен придонес што го даваат граѓаните (во пари или работа) за некаква заедничка цел (изградба на пат, болница).
Англиски: contribution
Употреба: Економија
Примери:
Општината организира неколку самопридонеси.
Местен самопридонес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи