а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрекор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Прекор кон самиот себеси.
Англиски: self-reproach
Примери:
Растргнат меѓу самопрекорот и самољубјето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи