а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрезир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Презирање самиот себеси.
Англиски: self-contempt
Примери:
На тој начин се осуди на самопрезир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи