а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрегор

(едн.) самопрегорот
Вид збор: Именка, машки род
1. Готовност да се жртвува себеси за доброто на други, за општо добро.
Англиски: self-sacrifice Албански: vetësakrifikim
Примери:
Со каков самопрегор стапи во борбата.
2. Заборавање себеси, своите интереси од името на нешто.
Англиски: philanthropy Албански: filantropi
Примери:
Предаден со самопрегор на своите испитувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи