а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопрегорен

самопрегорна
Вид збор: Придавка
1. Готов да се жртвува себеси за доброто на други или за општо добро.
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Самопрегорен човек.
Самопрегорен лекар.
2. Исполнет со самопрегор.
Англиски: philanthropic
Примери:
Самопрегорна работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи