а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопослуга

мн. самопослуги
Вид збор: Именка, женски род
Продавница во којашто купувачот се служи сам.
Англиски: self-service shop Албански: vetshërbim
Употреба: Економија
Примери:
Купува намирници во самопослуга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи