а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопонижи

(се) самопонижат
Вид збор: Глагол, свршен
Се понижи самиот себеси.
Англиски: self-degrade
Примери:
Мајката се самопонижи пред ќерка си.
Изведенки
самопонижува несв.
(се) самопонижуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи