а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопознавање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Познавање од човек, класа, општество на самиот себеси, на својата сушност.
Англиски: self-knowledge
FlexiMac
 менување на македонски глаголи