а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопожртвуван

мн. самопожртвувани
Вид збор: Придавка
1. Готов да се жртвува себеси за доброто на други или за општо добро.
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Самопожртвувани момчиња.
Самопожртвуван пожарникар.
2. Исполнет со самопожртвување.
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Самопожртвуван труд.
Самопожртвувана љубов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи