а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоорганизира

(се) самоорганизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се организира меѓусебно, без туѓа помош, без посредство на органите на власта.
Англиски: self-organize
Примери:
Населението се самоорганизира во справувањето со стихијата.
Станарите се самоорганизирале при фаќањето на натрапникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи