а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоорганизираност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Организираност без туѓо посредство.
Англиски: self-organization
Примери:
Во тие критични моменти, населението постигна висок степен на самоорганизираност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи