а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоопредели

(се) самоопределат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Најде, определи свое место во животот, во општеството.
Англиски: self-determine Албански: vetëpërcaktoj
2. Определи сам каде да припаѓа.
Англиски: self-determine Албански: vetëpërcaktoj
Примери:
на народот му се даде слобода да се самоопредели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи