а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самооплоди

(се) самооплодат
Вид збор: Глагол, свршен
Се оплоди без посредник.
Англиски: self-fertilize
Употреба: Биологија
Изведенки
самооплодува несв.
(се) самооплодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи